Începutul verii aduce, ca în fiecare an, milioane de turiști pe plajele Europei. Însă sezonul estival din acest an vine și cu o îngrijorare tot mai mare pentru autorități și specialiști: răspândirea bacteriei Vibrio, cunoscută popular drept „bacteria mâncătoare de carne”. În Spania, prezența microorganismului a dus deja la închiderea mai multor plaje, iar experții avertizează că fenomenul ar putea deveni tot mai frecvent.

Citește articolul complet pe Ziare.com →