Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat ulterior în Belarus în urma unui schimb de prizonieri care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni, a rămas fără cetățenie. Președinta Maia Sandu a semnat un decret…
ULTIMA ORĂ/ Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, rămâne fără cetățenia R. Moldova
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat ulterior în Belarus în urma unui schimb de prizonieri care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni, a rămas fără cetățenie. Președinta Maia Sandu a semnat un decret…
Citește și aceste articole
Observatorul de Nord - Rep. Moldova
Prin Decret prezidențial, fostului director adjunct SIS, Alexandru Balan, i s-a retras cetățenia Republicii Moldova
24 iunie 2026
Vocea Basarabiei (Rep. Moldova)
Fost director adjunct al SIS, lipsit de cetățenia R. Moldova
24 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

