Șoferii care nu au la ei permisul de conducere sau certificatul de înamtriculare a vehiculului nu vor mai fi amendați, dacă o lege adoptată astăzi de Senat va trece și de Camera Deputaților. În prezent, amenda pentru nedeținerea permisului în trafic se sancționează cu 6-8 puncte de amendă, ceea ce înseamnă până la 1.620 de lei.
Vești bune pentru șoferi. Fără amendă dacă nu ai permisul sau talonul! Scapi de sancțiuni maxime de peste 1.600 de lei- Senatul a votat legea
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Șoferii care nu au la ei permisul de conducere sau certificatul de înamtriculare a vehiculului nu vor mai fi amendați, dacă o lege adoptată astăzi de Senat va trece și de Camera Deputaților. În prezent, amenda pentru nedeținerea permisului în trafic se sancționează cu 6-8 puncte de amendă, ceea ce înseamnă până la 1.620 de lei.
Citește și aceste articole
Jurnalul de Arges
Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a dat undă verde proiectului
23 iunie 2026
Cotidianul
Amenda aplicată șoferilor pentru lipsa documentelor, anulată. Proiect de lege aprobat de Senat
23 iunie 2026
Observatorulph
Noua regulă care poate lăsa șoferii fără permis. Ce se întâmplă dacă nu își plătesc amenzile rutiere
3 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

