Blocul Național Sindical (BNS) cere interzicerea testelor poligraf folosite la angajare și sancționarea firmelor care le impun candidaților. Sindicaliștii susțin că aceste practici încalcă dreptul la viață privată și legislația muncii, iar rezultatele poligrafului nu sunt suficient de sigure pentru a decide angajarea unei persoane. „Utilizarea testului poligraf încalcă flagrant principiul nediscriminării, prevăzut și sancționat …
Articolul Testele poligraf la angajare, interzise? Sindicatele cer sancțiuni pentru angajatori apare prima dată în Gorj Tv.

