Patru operaţii de transplant hepatic, renal şi de cornee au avut loc în spitale din Bucureşti, după ce, vinerea trecută, medicii de la Spital Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea au prelevat organele unui pacient aflat în moarte cerebrală, a cărui familie a fost de acord cu donarea. „Dincolo de efortul medical şi de precizia chirurgicală, reuşita de vineri este, înainte de toate, o dovadă profundă de umanitate”, transmit oficialii Agenţiei Naţionale de Transplant.
Familia unui pacient aflat în moarte cerebrală la Oradea a donat organele acestuia. Ficatul, rinichii şi corneea au fost transplantate în cadrul unor intervenţii desfăşurate în spitale din Capitală
Notele editorului
Patru operaţii de transplant hepatic, renal şi de cornee au avut loc în spitale din Bucureşti, după ce, vinerea trecută, medicii de la Spital Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea au prelevat organele unui pacient aflat în moarte cerebrală, a cărui familie a fost de acord cu donarea. „Dincolo de efortul medical şi de precizia chirurgicală, reuşita de vineri este, înainte de toate, o dovadă profundă de umanitate”, transmit oficialii Agenţiei Naţionale de Transplant.
Citește și aceste articole
Observator News
Patru oameni, o nouă şansă la viaţă după gestul unei familii din Oradea: "Dovadă profundă de umanitate"
23 iunie 2026
Romania Actualitati
Operații de transplant după prelevarea de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

