Autorităţile elene au emis o avertizare pentru localnici şi turişti, după ce peştele-iepure, o specie invazivă şi toxică, s-a înmulţit rapid în Marea Mediterană şi a ajuns tot mai aproape de plaje. Crucea Roşie Elenă avertizează că peştele nu trebuie consumat sub nicio formă, iar muşcăturile pot provoca răni grave.
Alertă pentru turiştii care merg în Grecia în vacanţă. Specia periculoasă a ajuns aproape de plaje
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Autorităţile elene au emis o avertizare pentru localnici şi turişti, după ce peştele-iepure, o specie invazivă şi toxică, s-a înmulţit rapid în Marea Mediterană şi a ajuns tot mai aproape de plaje. Crucea Roşie Elenă avertizează că peştele nu trebuie consumat sub nicio formă, iar muşcăturile pot provoca răni grave.
Citește și aceste articole
Spotmedia
Invazie de „pești iepure” lângă plajele din Grecia: Risc ridicat pentru turiști
20 iunie 2026
Argesul
Avertisment pentru turiștii care merg în Grecia. Un pește periculos a apărut pe plaje
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

