Guvernul propus de Adrian Veștea nu a fost învestit luni seară de Parlament. Votul s-a dat la capătul unei zile pline de audieri pe repede înainte, negocieri de ultim moment și tensiuni între partidele parlamentare. Cabinetul avea nevoie de 233 de voturi pentru a trece, însă sprijinul necesar nu a mai fost obținut, după ce AUR a decis să părăsească sala.  „Părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine încecăm să ne găsim un alt viitor. Aur nu trădează și există o majoritat a românilor care nu trădează”, a anunțat George Simion, după care toți parlamentarii AUR au ieșit.

Citește articolul complet pe Bihoreanul →