Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-o conferință de presă comună cu Ursula von der Leyen și António Costa, că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite tehnic pentru următoarea etapă a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Sandu a cerut ca procesul de extindere să rămână unul bazat pe merite.
Moldova apasă accelerația spre UE. Maia Sandu, mesaj ferm la Bruxelles: „Suntem gata să deschidem toate capitolele imediat”
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, într-o conferință de presă comună cu Ursula von der Leyen și António Costa, că autoritățile de la Chișinău sunt pregătite tehnic pentru următoarea etapă a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Sandu a cerut ca procesul de extindere să rămână unul bazat pe merite.
Citește și aceste articole
Vocea Basarabiei (Rep. Moldova)
Președinta Maia Sandu, după anunțul privind deschiderea primului cluster de negocieri: „R. Moldova este pregătită să le deschidă pe toate”
12 iunie 2026
Observator News
O decizie privind aderarea R. Moldova la UE ar putea fi luată în următoarele săptămâni. Anunţul Maiei Sandu
22 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

