Un număr de 214 elevi din Bihor au lipsit, luni, de la examenul de limba română din cadrul Evaluării Naționale. Niciun elev din județ nu a fost eliminat din sala de examen, a mai anunțat Inspectoratul Școlar. Pe de altă parte, profesorii se plâng că platforma în care trebuie să încarce lucrările este foarte lentă și, în școlile mari, unde sunt mai mulți elevi, procedura durează ore bune.
Primul examen din Evaluarea Națională: Peste 200 de elevi din Bihor au absentat, profesorii se plâng că platforma dedicată nu funcționează cum trebuie (FOTO)
Notele editorului
Un număr de 214 elevi din Bihor au lipsit, luni, de la examenul de limba română din cadrul Evaluării Naționale. Niciun elev din județ nu a fost eliminat din sala de examen, a mai anunțat Inspectoratul Școlar. Pe de altă parte, profesorii se plâng că platforma în care trebuie să încarce lucrările este foarte lentă și, în școlile mari, unde sunt mai mulți elevi, procedura durează ore bune.
Citește și aceste articole
Ziarul de pe Net-Falticeni
220 de absenți la prima probă a evaluării naționale, în județul Suceava. O elevă a fost transportată la Spitalul Județean
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

