Consiliul local Rudi a decis să inițieze procesul de amalgamare voluntară cu alte patru unități administrativ-teritoriale din raioanele Soroca și Dondușeni. Procedura ar putea reuni, într-o singură structură administrativă, opt sate cu o populație totală de peste 3.000 de locuitori, însă hotărârea adoptată la 11 iunie 2026 reprezintă doar începutul procesului, nu decizia finală de […]

Post-ul Satul Rudi inițiază amalgamarea voluntară cu primării din raioanele Soroca și Dondușeni apare prima dată în Observatorul de Nord.

Citește articolul complet pe Observatorul de Nord - Rep. Moldova →