Temperaturile de afară își pun amprenta și asupra muncii oamenilor. Atunci când gradele din termometre arată temperaturi caniculare, angajatorii au obligaţia să asigure, în perioadele cu temperaturi extreme, o serie de măsuri minimale de protecţie a angajaţilor, conform prevederilor legale. Termenul „temperaturi extreme” include valori care depășesc 37 de grade Celsius sau cele care sunt corelate cu condiţii de umiditate mare. Aceste temperaturi sunt monitorizate și certificate de Institutul Naţional de Meteorologie şi Hidrologie și sunt transmise către centrele regionale ale acestuia.

Citește articolul complet pe Wall-Street.ro →