Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunțat luni că demisionează de la conducerea Partidului Laburist și, implicit, va părăsi funcția de prim-ministru, după ce a pierdut sprijinul unei părți importante a propriului partid. El va rămâne în funcție până la alegerea unui succesor, într-un proces intern care ar urma să înceapă oficial în iulie, potrivit presei britanice și agenției Reuters.

Citește articolul complet pe Bihoreanul →