Meteorologii anunţă că, până miercuri seară, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, cu temperaturi maxime care vor urca până la 34 de grade, şi disconfort termic. Luni, 12 judeţe din Maramureş, nordul şi centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei sunt vizate de un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, în timp ce o atenţionare Cod galben de furtuni vizează 22 de judeţe din Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei. În Bucureşti, vremea va fi călduroasă, disconfortul termic resimţit va fi ridicat, dar cerul va avea înnorări şi noaptea este posibil să plouă slab.

Citește articolul complet pe News.ro →