Arheologii egipteni din cadrul Consiliului Suprem al Antichităților, în timpul lucrărilor sistematice de excavare desfășurate pe platoul Jabal al-Tayr, au descoperit a două morminte aparținând Perioadei Arhaice, precum și a unei serii de înmormântări care acoperă un interval cronologic foarte larg.

Citește articolul complet pe Historia →