sursă foto: parc-verde.ro Tranziția energetică a României de la cărbune la energie verde avea ca scop să transforme județele Gorj și Dolj în piloni ai independenței energetice moderne, însă realitatea arată complet diferit. Înființate în octombrie 2022 ca soluții salvatoare pentru restructurarea Complexului Energetic Oltenia (CEO), societățile pe acțiuni create în parteneriat cu gigantul OMV […]

Articolul Parcurile fotovoltaice ale CEO și OMV Petrom produc pierderi de peste 5 milioane de euro, în loc de curent electric apare prima dată în Ştiri locale de ultima ora, stiri video – Ştiri Gorjeanul.ro.

Citește articolul complet pe Gorjeanul →