În marile orașe, mașinile au ocupat aproape tot spațiul dintre blocuri. Joaca s-a mutat în parcuri, prin mall-uri sau în fața ecranelor. Efectele se pot vedea și în comportamentul copiilor de azi: leagă mai greu prietenii, sunt tot mai introvertiți. E drept, nici părinţii nu prea mai au curaj să-i lase singuri pe-afară. Preferă să îşi asume că îi duc chiar ei în parcurile mai mari, chiar dacă sunt mai departe de casă.

Citește articolul complet pe Observator News →