Un fost deținut, Gherman Cristian-Robert, condamnat la 7 ani și 8 luni de închisoare pentru trafic de droguri, a reușit să pună pe jar întregul sistem penitenciar după ce a dat în judecată Statul Român, Administrația Națională a Penitenciarelor și două penitenciare din regiune, acuzând condiții de detenție „inumane și degradante”. Tribunalul Cluj i-a dat […]
Articolul Un fost deținut primește daune morale de la penitenciarele Gherla și Bistrița pentru anii petrecuți în condiții degradante apare prima dată în Stiri Bistrita – Ziare Bistrita – Gazeta de Bistrita -Stiri online.

