Abia în această seară, Poliţia a deschis un dosar penal, IN REM, deci împotriva faptei şi nu a vreunei persoane, la o săptămână după ce o anchetă Observator a scos la lumină industria subterană care vinde bebeluşi din pântece și cumpără tăceri cu complicitatea medicilor. De la stat şi privat. Am expus România reală a mamelor surogat. Fete care îşi închiriază trupul nouă luni din viaţă, intermediari care negociază destine ca la bursă şi doctori care explică pas cu pas cum se falsifică actele unei nașteri. Statul a promis controale, anchete, măsuri. Ce s-a întâmplat de-atunci? A intervenit legea tăcerii.

Citește articolul complet pe Observator News →