Gătitul acasă este asociat de mult timp cu o alimentație mai echilibrată și un consum mai redus de produse ultraprocesate. Acum, un nou studiu sugerează că prepararea meselor de la zero ar putea avea legătură și cu sănătatea creierului, potrivit Food and Wine. Potrivit unei cercetări publicate în Journal of Epidemiology & Community Health, persoanele […]
Gătitul de la zero cel puțin o dată pe săptămână, asociat cu un risc cu 30% mai mic de demență / Studiul care a urmărit aproape 11.000 de persoane
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Gătitul acasă este asociat de mult timp cu o alimentație mai echilibrată și un consum mai redus de produse ultraprocesate. Acum, un nou studiu sugerează că prepararea meselor de la zero ar putea avea legătură și cu sănătatea creierului, potrivit Food and Wine. Potrivit unei cercetări publicate în Journal of Epidemiology & Community Health, persoanele […]
Citește și aceste articole
Doctorulzilei
Acest aliment consumat dimineața poate reduce riscul de Alzheimer cu 30% după 65 de ani
23 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

