
Camera Deputaților a adoptat ieri, în calitate de for decizional, proiectul de lege care acordă mai multe drepturi victimelor mineriadei din 1990. Aceste persoane vor primi o indemnizație lunară viageră de 5.000 de lei neimpozabilă, care se va indexa anual cu rata inflației. Alte măsuri vizează, între altele, acces gratuit la tratamente, reducerea cu 5 …

