Cadrele Ministerului Afacerilor Interne (MAI) vor fi supuse, în perioada următoare, unor teste antidrog periodice și aleatorii, în baza unui plan solicitat de ministrul de Interne, Cătălin Predoiu. Măsura vine pe fondul avertismentelor publice lansate recent de oficial privind extinderea consumului de substanțe interzise inclusiv în instituțiile statului. O decizie similară a fost anunțată și în Franța, unde premierul Sebastien Lecornu a cerut testări antidrog neanunțate și obligatorii pentru angajații administrației publice.

Citește articolul complet pe Observator News →