Poziția geografică și infrastructura energetică aflată în dezvoltare transformă România într-un actor-cheie pentru securitatea energetică a Europei de Sud-Est. Mesajul a fost transmis de Virgiliu Ivan, directorul Dispecerului Energetic Național,în cadrul panelului „Autostrăzi Energetice Regionale: Electroni și Molecule” de la FOREN 2026. Potrivit oficialului, România ocupă astăzi o poziție strategică în arhitectura energetică europeană și este […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →