Proiectul noii unități de detenție din municipiul Satu Mare avansează. Consilierii locali sunt chemați să voteze în ședința următoare un proiect de hotărâre care vizează introducerea în intravilan a terenului pe care Administrația Națională a Penitenciarelor intenționează să construiască un nou pavilion destinat persoanelor condamnate la regim deschis de detenție.   Potrivit documentației supuse aprobării, terenul aflat în proprietatea Penitenciarului Satu Mare este în prezent încadrat ca teren agricol, iar schimbarea categoriei de folosință reprezintă o etapă necesară pentru continuarea investiției.   Suprafața vizată este de 33.908 metri pătrați și este situată pe strada Gorunului din municipiul Satu Mare. Pe […]

Citește articolul complet pe Obiectiv SM →