Trei brăţări preistorice din aur au fost expuse la Muzeul Național de Istorie a României. Autoritățile consideră că artefactele au fost braconate arheologic și scoase ilegal din țară în perioada 2018–2019. Brățările au fost recuperate şi readuse în România după demersuri de peste 5 ani.
Trei brăţări preistorice din aur, readuse în România! Părăsiseră ilegal teritoriul țării, iar acum sunt expuse după repatriere
Notele editorului
Trei brăţări preistorice din aur au fost expuse la Muzeul Național de Istorie a României. Autoritățile consideră că artefactele au fost braconate arheologic și scoase ilegal din țară în perioada 2018–2019. Brățările au fost recuperate şi readuse în România după demersuri de peste 5 ani.
Citește și aceste articole
Știrile Pro TV
Trei brățări preistorice din aur revin în România. Au fost identificate la o casă de licitații din Monaco
10 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

