Multitudinea de politici cu ajutorul cărora oamenii de stat vor să se agațe de putere are rolul de a ne face dependenți. Suntem drogați cu ideea că nu putem supraviețui fără ajutorul cuiva extern, al cuiva care s-a instalat în fruntea statului, al tătucului.

Articolul Lipsa unui Guvern votat „nu oprește Pământul din rotire” și este, de fapt, chiar benefică. Un paradox asupra căruia trebuie să ne aplecăm mai mult apare prima dată în Ziarul de Iaşi – liderul presei ieşene.

Citește articolul complet pe Ziaruldeiasi →