Liderul grupului senatorial AUR, Petrișor Peiu, în cadrul unei analize, prezintă cauzele eșecului sistematic și structural al guvernării României. Potrivit acestuia, supradimensionarea aparatului de stat, lipsa de investigație a marilor acte de deturnare a banilor publici și promovarea clientelismului politic sunt probleme grave care au fost întreținute, fără excepții, de fostele guvernări ale țării.
Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): ”În numele ‘stabilității’, guvernarea a condus România spre un eșec structural și sistematic”
Notele editorului
Liderul grupului senatorial AUR, Petrișor Peiu, în cadrul unei analize, prezintă cauzele eșecului sistematic și structural al guvernării României. Potrivit acestuia, supradimensionarea aparatului de stat, lipsa de investigație a marilor acte de deturnare a banilor publici și promovarea clientelismului politic sunt probleme grave care au fost întreținute, fără excepții, de fostele guvernări ale țării.
Citește și aceste articole
Tricolorul
Decăderea Instituțională sub Hubert Thuma: De la Administrație la Feudalism Politic
1 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

