Pentru mulți elevi din România, anul școlar s-a încheiat. Ghiozdanele s-au pus în cui, însă copiii nu mai aleargă bucuroși afară. Verile din ultimii ani au început să contureze o altă imagine, una în care banca din parc este înlocuită cu canapeaua, iar mingea cu telefonul sau calculatorul. Azi, tinerii par deconectați de la tot ce se întâmplă dincolo de ecranul dreptunghiular. …
Adicția digitală a confiscat vacanța de vară. Fundația Sebastian Moise intervine pentru sănătatea tinerilor
Notele editorului
Pentru mulți elevi din România, anul școlar s-a încheiat. Ghiozdanele s-au pus în cui, însă copiii nu mai aleargă bucuroși afară. Verile din ultimii ani au început să contureze o altă imagine, una în care banca din parc este înlocuită cu canapeaua, iar mingea cu telefonul sau calculatorul. Azi, tinerii par deconectați de la tot ce se întâmplă dincolo de ecranul dreptunghiular. …
Citește și aceste articole
Wall-Street.ro
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
27 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

