Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a declarat luni că autoritățile de la Teheran vor permite în mod special tranzitarea Strâmtorii Ormuz de către navele comerciale japoneze, într-un gest prezentat ca o deschidere punctuală în contextul tensiunilor din regiune. Anunțul a fost făcut după o discuție telefonică între liderul iranian și prim-ministrul Japoniei, Sanae Takaichi, în cadrul […]

Citește articolul complet pe Jurnalul de Arges →