Domul de căldură care s-a abătut asupra Europei a lăsat mai multe oraşe din Franţa fără apă potabilă. Este vorba despre departamentul Gironde, unde aproape 20 de oraşe s-au confruntat cu întreruperi ale alimentării cu apă potabilă. Potrivit Le Figaro, consumul excesiv de apă începe de obicei în iulie, însă de această dată combinaţia dintre căldura excesivă şi mai multe defecţiuni la turnurile de apă a dus la probleme în alimentare.
Ţara europeană în care mai multe oraşe au rămas fără apă potabilă din cauza valului de caniculă
Notele editorului
Domul de căldură care s-a abătut asupra Europei a lăsat mai multe oraşe din Franţa fără apă potabilă. Este vorba despre departamentul Gironde, unde aproape 20 de oraşe s-au confruntat cu întreruperi ale alimentării cu apă potabilă. Potrivit Le Figaro, consumul excesiv de apă începe de obicei în iulie, însă de această dată combinaţia dintre căldura excesivă şi mai multe defecţiuni la turnurile de apă a dus la probleme în alimentare.
Citește și aceste articole
Mediafax
Mai multe orașe din Franța au rămas fără apă potabilă în urma valului de căldură
27 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

