Domul de căldură care s-a abătut asupra Europei a lăsat mai multe oraşe din Franţa fără apă potabilă. Este vorba despre departamentul Gironde, unde aproape 20 de oraşe s-au confruntat cu întreruperi ale alimentării cu apă potabilă. Potrivit Le Figaro, consumul excesiv de apă începe de obicei în iulie, însă de această dată combinaţia dintre căldura excesivă şi mai multe defecţiuni la turnurile de apă a dus la probleme în alimentare.

Citește articolul complet pe Observator News →