Sistemul hidroenergetic și de navigație Porțile de Fier I a intrat în funcțiune în mai 1972 și, la 54 de ani de la inaugurare, a rămas cel mai important producător de energie hidro din România, cu o putere instalată de peste 2.200 MW. Construcția sa a adus schimbări ample în regiunea dunăreană.
Porțile de Fier I, colosul energetic al României care a schimbat fața Dunării. Cum a fost construit
Notele editorului
Sistemul hidroenergetic și de navigație Porțile de Fier I a intrat în funcțiune în mai 1972 și, la 54 de ani de la inaugurare, a rămas cel mai important producător de energie hidro din România, cu o putere instalată de peste 2.200 MW. Construcția sa a adus schimbări ample în regiunea dunăreană.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

