Plângere penală pentru abuz în serviciu pe numele fostului premier Ludovic Orban. Actualul lider al partidului Forța Dreptei este acuzat de PSD că ar fi golit Fondul de rezervă al Guvernului pentru a vira rapid peste 912 milioane de lei către oamenii de afaceri bihoreni Ioan și Viorel Micula. Social-democrații susțin că tranzacția s-a făcut ilegal, înainte de finalizarea litigiilor și în ciuda opoziției experților din Ministerul Finanțelor.
Ludovic Orban, denunțat la Parchet de PSD în dosarul despăgubirilor date fraților Micula. Acuzații grave de abuz în serviciu și presiuni asupra funcționarilor de la Finanțe
Notele editorului
Plângere penală pentru abuz în serviciu pe numele fostului premier Ludovic Orban. Actualul lider al partidului Forța Dreptei este acuzat de PSD că ar fi golit Fondul de rezervă al Guvernului pentru a vira rapid peste 912 milioane de lei către oamenii de afaceri bihoreni Ioan și Viorel Micula. Social-democrații susțin că tranzacția s-a făcut ilegal, înainte de finalizarea litigiilor și în ciuda opoziției experților din Ministerul Finanțelor.
Citește și aceste articole
Expres de Banat
PSD a depus plângere penală împotriva lui Ludovic Orban pentru despăgubirile către frații Micula
21 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

