Gorjul a marcat 150 de ani de la nașterea savantului Ion Popescu Voitești, considerat unul dintre fondatorii geologiei românești. Evenimentul a avut loc la casa memorială din comuna Bălănești, transformată în muzeu și deschisă publicului. Momentul aniversar a fost marcat printr-un concert susținut de membrii orchestrei Lyra Gorjului și printr-o expoziție de fotografii care ilustrează […]

Citește articolul complet pe Accent In Gorj →